Előszó



József Attila a vádlottak padján


Aktába írják, miről álmodoztam...

[A költő sajtópereinek dokumentumai]


    Budapest Főváros Levéltára József Attila születésének 100. évfordulóját egy olyan virtuális kiállítással köszönti, mely a költő sajtópereinek levéltárunkban található dokumentumait teszi közzé a világhálón.
   Levéltárunk az 1920-30-as évek több jelentős magyar írójának a peranyagát őrzi. Elsősorban mégis a József Attila költői munkásságához kapcsolódó perdokumentációt szeretné bemutatni, mivel korukban precedens értékűek voltak, és jelentős hatással voltak a közvéleményre, illetve az irodalmi életre. Számos neves író, költő, és közéleti személy érintve volt bennük. Mindez nyomon követhető a korabeli sajtóban, és a vonatkozó irodalmi művekben.   
  Tanulmányozva ezeket a fontos irodalom- és jogtörténeti forrásokat számos új és érdekes információt tudhatunk meg a költőről és koráról.
   A egyes perek dokumentumaiban tanulmányozhatjuk a "vádlott" József Attila sajátos logikáját, érv- és gondolatrendszerét. Olyan rendhagyó és veszélyes helyzetben figyelhetjük meg reakcióit, melynek tétje és következményei komolyak voltak. Érdekes például, hogy ezekre a kihívásokra hogyan reagált tizennyolc éves kamaszként, és hogyan felnőtt, ismert íróként. Egészen új arcáról ismerhetjük meg őt.
  A kiállítás egyúttal megismertet a Horthy-korszak sajtópereinek jellegzetességeivel. Bepillanthatunk általuk a huszas-harmincas évek igazságszolgáltatásának mechanizmusába és működésébe, és megismerhetjük azokat a jellegzetes, a bírósági eljárás során alkalmazott dokumentum-típusokat, melyek egy-egy per során keletkeztek.
   A javarészt sajtó útján elkövetett, "izgatás bűnéért" indított bírósági eljárások iratanyaga "jogtörténeti esettanulmányként" is szolgálnak, hiszen jól példázzák a kor sok száz hasonló perének jellegzetességeit.  
  Az értékes levéltári forrásokat bőséges jegyzetanyaggal kiegészítve tárjuk a látogatók elé, melyek megkönnyítik a széles körű tájékozódást, és a további kutatást. Ezeket a dokumentumokat a perhez kapcsolódó megfelelő háttéranyaggal [jegyzetek, bibliográfia stb.] egészítjük ki, mely elsősorban a korabeli sajtóban található információkkal világítja meg az egyes perek hátterét, és a velük kapcsolatos művek [irodalmi alkotások, versek, röplapok stb.] keletkezéstörténetét. A perek forrásanyagát folyamatosan kívánjuk bővíteni.
   Kiállításunk tehát egy olyan sajátos dokumentumanyagot tesz hozzáférhetővé a látogató számára, mely eddig csak a szűk szakmai közönség számára volt elérhető. Mindezekből következik, hogy nemcsak a szakma számára hasznos, hanem fontos segédanyagként szolgál az iskolai oktatásban is.
   A virtuális emlékkiállításban szereplő 175 oldalnyi levéltári dokumentumot a szövegben a - jellel jeleztük.

    "Ha már a korszellem a költő alkotását nem a költészet, hanem a büntetőtörvénykönyv szabályai szerint mérlegeli - jegyzi meg elkeseredetten visszaemlékezésében1 dr. Melléky Kornél, József Attila egykori ügyvédje2 - önmaga ellen követ el merényletet..."
    S mi volt a bűne, hogy: "... hogy meglássa, meghallja, megtudja, megérezze, és ami a legszörnyűbb, kimondja azt, amit mások legfeljebb sejdítenek."
  József Attilának már 18 éves korában, érettségiző diákként szembesülnie kellett az igazságszolgáltatás kegyetlen világával. Élete első perét a Lázadó Krisztus című verséért indították ellene "istengyalázás vétke" miatt. 1931 és 1934 között pedig egyszerre három bírósági eljárás is folyt ellene, a Döntsd a tőkét, ne siránkozz című verseskötete, a Sallai Imre és Fürst Sándor kivégzése elleni tiltakozásként készített röpirat, valamint a Lebukott című forradalmi verse miatt. Utoljára vádlottként 1936-37-ben állt József Attila a bíróság előtt a Tersánszky Józsi Jenő ellen indított szeméremsértés-perben .

A költő kisebb összeütközései a törvénnyel

    József Attilának több olyan konfliktusa is a törvénnyel, amely annak ellenére, hogy kiállításunk nem tér ki az esemény- és jogtörténeti hátterükre, mégis mindenképpen említést érdemelnek.
   A Nem én kiáltok című verseskötete3 ellen a Szegedi Kir. Ügyészség akart bűnvádi eljárást indítani közbotrányokozás vétsége miatt4. Dr. Boross Dezső kir. főügyész a Szegedi Kir. Főügyészség elnökének írt hivatalos értesítésében azonban nem látta indokoltnak a bűnvádi eljárás megindítását.
A "Munkások" című költeménye miatt, mely először az illegális kommunista párt folyóiratában, a FRONT-ban5 jelent meg 1931 december 17-én, több alkalommal állt vádlottként bíróság előtt a költő6. Az ügyészség, mely osztályellenes izgatás és "bűntett feldicsérés"7 miatt nyolc sajtópert indított a lap munkatársai ellen, felmentette József Attilát a többi vádlottal együtt8.
  A Szép Szó meghívására 1937. január 13-án Budapestre látogató Thomas Mann-nak, a Magyar Színházban tartott budapesti felolvasóestjén9 nem engedte a rendőrség, hogy a költő felolvassa a Nobel-díjas német íróhoz írt ünnepi ódáját10. A budapesti rendőrkapitányság úgy ítélte meg, hogy az ünnepi vers, - különösen annak utolsó sora11 - nem alkalmas arra, hogy egy politikamentes ülésen elhangozzék.
  A rendőrség 1932-ben József Attila folyóiratából, a Fejtő Ferenccel együtt szerkesztett Valóságból12 csak egyetlen számot engedett megjelentetni, mivel azt: "József Attila író, a Forradalmi Írók Nemzetközi Szövetségének tagja szerkesztette."  A júniusban megjelenő első számban látott napvilágot a költő Egyéniség és valóság című tanulmánya, mely közmegbotránkozást váltott ki mozgalmi körökben.
 Voltak olyan precedens értékű konfliktusok is József Attila életében, melyben bár nem üközött a törvénnyel, mégis jelentős fordulópontot eredményeztek. Ezek közül kell kiemelnünk az ún.: "Horger-ügyet". A Tiszta szívvel13 című verse14 miatt, mely először a Szeged című lap 1925. március 15-i számában jelent meg15, Horger Antal16 professzorral, a szegedi egyetem dékánjával támadt afférja, aki ezért a verséért tanácsolta el a költőt március 30-án a tanári pályától17.




1 Szép Szó: József Attila emlékszám 1938. József Attiláról az ügyvédje. Melléky Kornél dr. [hasonmás kiadás] (Szépirodalmi Könyvkiadó, 1987. 115-117. old.) és Kortársak József Atilláról (1922-1945) II. kötet. (szerk.: Bokor László, sajtó alá rend.: Tverdota György) (Akadémia Kiadó, Bp., 1987. 1022-1024. old.) (Új magyar múzeum 13-15.)
2 dr. Melléky Kornél a költő második, "Dönts a tőkét..." című verseskötettel kapcsolatos perében töltötte be a védőügyvéd szerepét.
3 Szegeden jelent meg 1925-ben a Koroknay nyomdában.
4 Oltvai Ferenc: Nem én kiáltok az ügyészség előtt. (Somogyi-könyvtári műhely, 1980. április, 19. évf. 2. sz. 521-24. old.)
5 A FRONT című folyóiratot már első szám megjelenése után betiltotta a rendőrség.
6 A Budapesti Királyi Büntetőtörvényszék 1932. június 17-i ítélete, a Budapesti Királyi Ítélőtábla ítélete (1932. november 24.) és a királyi ügyészség indítványa alapján felmentették a vádlottakat és a lapot elkobozták. A vádirat nem tér ki konkrétan József Attila költeményére, csak az ítélet említi a költőt, mint terheltet.
7 Kodolányi János volt az elsőrendű vádlott, akit a verséért börtönben raboskodó Pákozdy Ferencről írt cikke miatt "bűntett feldicséréséért" jelentettek fel. Vele együtt álltak bíróság előtt Antal János, Gereblyés László és Palasovszky Ödön.
8 Magyarországi Lapszemle. (Sarló és Kalapács (Moszkva) 1932. június).
9 Thomas Mann "Lotte in Weimar" című novellájának egy fejezetét olvasta fel.
10 Az incidenssel kapcsolatban számos cikk jelent meg a sajtóban: Thomas Mann levele és a holnapi felolvasás (Esti Kurir, 1937. január 13.); A rendőrség nem engedte meg, hogy József Attila előadja Thomas Mannt üdvözlő ódáját. (Magyarország, 1937. január 14.); Thomas Mannt budapesti felolvasóestjén betiltották József Attila ódájának előadását. (Prága Magyar Hírlap, 1937. január 14.); Thomas Mann beszél... (Magyar Hírlap, 1937. január 14.); A weimari szellem mellett tett hitet Thomas Mann előadásában. [Fejtő Ferenc cikke] (Népszava, 1937. január 14.); Thomas Mann felolvasott. [Bálint György cikke] (Pesti Napló, 1937. január 14.); Thomas Mann felolvasóestje a Magyar Színházban. (Újság, 1937. január 14.); Találkozás a zsenivel. (Esti Kurir, 1937. január 15.); Thomas Mannhoz. (Esti Kurir, 1937. január 17.); Thomas Mann közönsége. (Esti Újság, 1937. január15.); Thomas Mann megismerkedik a budapesti "demokráciával". (Magyar Nap (Moravska Ostava Přívoz) 1937. január 15.); A Szép Szó Thomas Mann-estje. (Szép Szó, 1937. január).
11 József Attila a rendőrség döntését a következőképpen magyarázta utólag: "Azt hiszem versem utolsó sora okozta azt a félreértést, amely miatt a rendőrség betiltotta versemet." A "Thomas Mann üdvözlése" című vers utolsó sora a következőképpen hangzik: "fehérek közt egy európait".
12 Agárdi Péter: Harminc éve jelent meg a Valóság, József Attila folyóirata. (Magyar Nemzet, 1962. július 15.)
13 A vers 1925. március 25-én jelent meg a Szeged című újságban, majd a Prágai Magyar Hírlap [1925. október], a Népszava [1926. április], Nyugat [1926. szept. 15.], Diogenes [1926. április 10.], Új Kelet [1926. november 2.], a "Nincsen apám se anyám" című kötetben, a Babits által szerkesztett Új Anthológiában (1932), a Medvetánc című kötetben (1934).
14 Kortársak József Atilláról (1922-1945) I. kötet. Sugdosó és Egy megszívlelendő erkölcsi prédikáció című írások (szerk.: Bokor László, sajtó alá rend.: Tverdota György) (Akadémia Kiadó, Bp., 1987. 76-77. old.) (Új Magyar Múzeum 13-15.)
15 A Szegedi Új Nemzedék a "Sugdosó" című cikkében, mely 1925. március 29-i számában jelent meg, támadta a vers íróját. Horger Antal figyelmét a "Névtelen" című [1925. március 29.] cikk hívta fel a versre.
16 Horger Antal (1872-1946): nyelvész, az MTA tagja (1919). 1922-től Szegeden, 1940-től Kolozsvárott egyetemi tanár. A hangtörténet, a nyelvjárások, a szófejtés, a fonetika művelője. Főbb művei: Magyar szavak története (1924); Általános fonetika (1929); A magyar nyelvjárások (1934).
17 Fehér Ede: Horger ügy. (József Attila emlékkönyv. (sajtó alá rend., szerk.: Szabolcsi Miklós) Fehér Ede: A Horger-ügy. (Szépirodalmi Kiadó, Bp., 1957. 91-96. old.); H. Kovács Mihály: Horger Antal eltanácsolja a költőt. (Napjaink, 1962. december 1.)







2005  © Budapest Főváros Levéltára - Csiffáry
A vádlott József Attila - A költő perei © All Rights Reserved