Eredeti dokumentum

[Előző][Következő][Márciusi napok][1848]


Pest város közgyűlése e plakáton tájékoztatja a város lakosait március 15. délelőttjének városházi eseményeiről, a 12 pont elfogadásáról, a létrehívott választmány munkájáról.


Pest város közönsége nevében alólírottak szerencsések hivatalosan értesíteni a magyar nemzetet, hogy ami más országokban polgár vérbe került. -- a reformot -- Budapesten 24 óra alatt békés és törvényes úton kivívta a törvényes egyetértés. A városi tanács ugyanis

a választó polgársággal értesülvén arról, mikép a város polgárai és lakosai vele együtt akarnak értekezni az idők komoly fejleményei felett, a tanácskozási termek századokon át zárva volt ajtait 1848-dik évi március 15-kén délután 3 órakor a népnek megnyitá, s miután megértette annak törvényes kívánatait, azokat mint nagyobb részt már eddigelé is kebelében ápolt hazafiúi óhajtásokat, egy szívvel egy akarattal elfogadta, magáévá tevé sőt azon tizenkét pontot, melyeket nagy részben a nemzet 1790-dik év óta törvényhozás útján is annyiszor sürgetett, ezen közgyűlésben az országgyűléshez intézendő kérelmezésként aláírta.

A nemzet óhajtásainak említett pontjai következők:

1. Sajtó szabadság a censura eltörlésével.
2. Felelős ministerium Buda-Pesten.
3. Évenkénti országgyűlés Pesten.
4. Törvényelőtti egyenlőség polgári és vallási tekintetben.
5. Nemzeti őrsereg.
6. Közös teherviselés.
7. Urbéri viszonyok megszüntetése.
8. Esküttszék, képviselet egyenlőség alapján.
9. Nemzeti bank.
10. A katonaság esküdjék meg az alkotmányra, magyar katonáinkat ne vigyék külföldre, a külföldieket vigyék el tőlünk.
11. A Politicai status foglyok szabadon bocsátassanak.
12. Unio Erdélylyel.

Következtek a közgyűlés határozatai, miszerint a) Pest város iménti közkívánatait egy választmány haladéktalanul személyesen terjessze elő az ország rendeinek, Ő Felségét pedig hódolva szeretett koronás királyunkat kérje meg, hogy ezen országgyűlést minél előbb Pestre tegye át, b) A közgyűlés alólírt választmányt bízta meg, hogy a rend fenntartásául célszerűen intézkedve, határozatait foganatosítsa.

Melyeknek teljesítéséül alólírt választmány kiküldetéséhez képest

a) Tüstént átmene Budára a Nagyméltóságú királyi helytartó tanácshoz, s ugyanott azon kormányszéki határozatot nyerte, mely szerint a censura nyomban megszüntettetett, a sajtó annyi százados bilincsei alól fölszabadult, s addig is míg sajtó törvények hozatandnak, a sajtókihágások felett a nemzet bizodalmát bíró s a Nagyméltóságú helytartó tanács által a hozandó törvényig ideiglenesen kinevezendő egyének fognak a fennálló törvények szerint.

Íme e lapok is tanúsítják a határozat foganatát.

b) Kieszközöltetett, hogy a sorkatonaság nem fog a rend fenntartásába elegyedni, melynek biztosításául alólírt választmány intézkedett, hogy a pesti polgári őrsereg eddigi száma jelenleg 1500-ra szaporíttassék s mint nemzeti őrsereg, nemzeti színekkel ékesíttessék.

c) Kieszközlötte, hogy Stancsics Mihál hazánkfia, ki azért mert szabadon írt, mint státusfogoly Budán le van tartóztatva bírói ítéletig nyomban szabadon bocsáttatott, s a nép kíséretében családjának adatott vissza.

Ily békés és törvényes úton minden vérontás és csendzavar nélkül kivívott nagyszerű reform-diadal megünnepléséül holnap Budapest ki leszen világítva s innentúl Pest város mint a haza szíve törvényházának tornyán nemzeti színű zászló lobogand.

Budapest a törvény és béke korlátait nem sérté meg s miután a rend fenntartása hazafiúi érzelmű lakosainak kezébe tétetett reményli, hogy az egész haza ebben is követni fogja példáját.

Költ Pesten 1848-dik évi martius 15-kén.

Rottenbiller Leopold s. k. Molnár György s. k.
választmányi elnök Irányi Dániel s. k.
Klauzál Gábor s. k. Vasváry Pál s. k.
Nyáry Pál s. k. Petőfi Sándor s. k.
Egressy Samuel s. k. Tóth Gáspár s. k.
Irinyi József s. k. Gyurkovics Máté s. k.
Staffenberger István s. k. Kacskovics Lajos s. k.

[Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Budapest Gyűjteménye [továbbiakban: FSZEK Bp. Gyűjt] . B 939/2/1848. 03.15.]