Eredeti dokumentum

Eredeti dokumentum

[Előző][Következő][A forradalom fővárosa][1848]


Buda város közgyűlése hirdetményben teszi közzé a békebiztosok feladatait, kötelességeit; városrészenként, név szerint sorolja fel a kinevezett békebiztosokat.


Hirdetmény

A törvényes szabadság jótékonyságát csak békében lehet élvezni, a békétlenség megölője a szabadságnak s gátolója a polgári jólétnek.[...]

a béke és csend minél tökéletesebb fenntarthatása tekintetéből a város 32 kerületre felosztatik, minden kerületből a polgárok sorából alább megnevezendő békebiztosok neveztetnek ki, kik ismertető jelül egy fehér pálcával, melynek gombjában a hatóság pecsétje rejlik, és fehér övvel elláttatnak - úgymint:

1-ör Saját kerületükben a béke és csend fenntartására szigorúan felügyelni s ha ez, össze csoportozás, szónoklat vagy rakoncátlan lárma által veszélyeztetnék, vagy már meg is zavartatott volna, a helyszínre menni s a csend háborítókat pálcája felemelésével a törvény nevében háromszor csendre figyelmeztetni s szét oszlatni.

2-or Ha a béke biztosnak ilyetén felszólamlása sikertelen volna, a csend háborítót pálcájával megérinti, őt fogolynak lenni nyilvánítja s nevét a hatóságnál bejelenti.

3-or A béke biztos által megérintett egyén köteleztetik minden további idézés nélkül 24 óra alatt a hatóság előtt megjelenni, különben mint makacs elfogatik.

4-er Ha a békebiztos oly egyént érint pálcájával, kit vagy nem ismer vagy kiről alapos gyanúja támad, hogy a hatóság előtti megjelenésre kiszabott 24 óra alatt a város elhagyandja, azt azonnal elfogatja s a hatóságnak átadja.

5-ör Ha nagyobb csoportozások történnének s a béke biztos sem szóval sem pálcája érintésével szét nem oszlathatná vagy ha személye veszélyben forogna, segédségül hívja a közeli lakosokat s ha ezek is elégtelenek volnának, rögtön jelentést tesz a legközelebb lakó nemzetőrségi századosnál, ki a századot azonnal összehívatja s fegyveres erővel a hely színére menvén a zavargókat újólag békére inti s ha ez sem lenne elegendő a béke helyreállítására, azokat elfogadja [így], egyszersmind a béke biztos a történteket a hatóságnak azonnal bejelenti.

6-or Azon esetben, ha egyik vagy másik kerületben a csend megzavartatnék s az illető kerületi békebiztosok egyike sem volna jelen, joga van sőt kötelessége bármely kerületbeli békebiztosnak, ki netalán véletlenül megjelent, ugyanazt tenni, mit saját kerületében, azonban az illető békebiztos megjelenésével azonnal visszalép.

Budán 1848 évi május 18-án tartott közgyűlésből

Oeffner Ferenc m. k. polgármester

Micsinyei Antal m. k. jegyző

[FSZEK Bp. Gyűjt. B 351/2/1848.05.18.]