Vissza

1848 október

október 1. Jellačić br. csapataival, az előző napi fegyverszünet feltételeit megszegve, elvonul Bécs felé.

A képviselőház Szemere Bertalant és Mészáros Lázárt az Országos Honvédelmi Bizottmány tagjává választja.

október 2. Batthyány Lajos gr. Bécsben lemond miniszterelnöki megbízatásáról.

A fegyver hiány enyhítésére Nyáry Pál a Honvédelmi Bizottmány nevében 600 kaszát, ha van 800-at, utaltat ki az óbudai nemzetőrség felfegyverzésére.

október 3. Móga János altábornagy megkezdi a menekülő Jellačić csapatainak üldözését.

E napról keltezett, október 4-én létrejött uralkodói nyílt parancs Jellačić bárót kinevezi a magyarországi haderő főparancsnokává; feloszlatja az országgyűlést. és az országot haditörvények hatálya alá veti.

Székesfehérvár lakossága megsemmisíti Jellačić utóvédjét.

Az Országos Honvédelmi Bizottmány a Dunántúlra korlátozza a népfelkelést.

október 3-4. A fővárosból csaknem tízezer önkéntes indul a dunántúli táborba.

október 4. V. Ferdinánd Récsey Ádám br. táborszernagyot, ellenjegyzés nélkül, tehát érvénytelenül kinevezi miniszterelnökké. (Lemond október 7-én.)

október 6. Bécsben felkelés tör ki. A felkelők Latour gr. hadügyminisztert népítélettel felakasztják. A császári udvar vasúton Olmützbe (Morvaország) menekül.

október 7. A képviselőház törvénytelennek nyilvánítja Récsey Ádám br. és Jellačić br. október 3-i kinevezését, az országgyűlés feloszlatását és a haditörvénykezés bevezetését.

október 8. A képviselőház az Országos Honvédelmi Bizottmányra ruházza a végrehajtó hatalom gyakorlását, és Kossuth Lajost kinevezi a Bizottmány elnökévé.

október 12. Az osztrák birodalmi gyűlés katonai segítséget kér a magyar országgyűléstől. (A kérés csak október 16-ára érkezik a magyar fővárosba.)

október 15. A Jellačićot üldöző magyar hadsereg Pozsonytól délre átlépi az osztrák-magyar határt.

A képviselőház elrendeli a régi császári sorezredek átszervezését és a honvédseregbe történő besorolását.

október 16. Az uralkodó Alfréd Windischgrätz hg tábornagyot a császári hadsereg főparancsnokává nevezi ki, és teljhatalommal ruházza fel a bécsi és a magyar forradalom leverésére.

október 17. Móga János altábornagy visszarendeli osztrák területről a magyar hadsereget a Lajta mögé.

október 21-22. A magyar hadsereg ismét osztrák területen táborozik.

október 23. Kossuth Lajos a parndorfi (Moson vm.) magyar táborba érkezik.

október 25. A Kossuth jelenlétében Parndorfban megtartott haditanács hosszú vita után elhatározza, hogy a honvédsereg megkísérli a császári sereg által ostromlott Bécs felmentését és a bécsi forradalmárokkal a közvetlen kapcsolat felvételét.

október 28. A honvédsereg harmadszor is átlépi az osztrák-- magyar határt.

október 30. A schwechati (Alsó-Ausztria)ütközetben a honvédsereg vereséget szenved Windischgrätz hg. túlerőben levő hadaitól. (A magyar főerők szervezetten visszavonulnak a határ mögé.)

október 31. Windischgrätz hg. csapatai bevonulnak a honvédsereg vereségével magára maradt és további ellenállásra nem képes forradalmi Bécsbe.