Vissza

1848 március

március 15. Pesten győz a forradalom. A márciusi fiatalok cenzúra nélkül kinyomtatják Petőfi Talpra magyar! című költeményét és a tizenkét pontot; ez utóbbit elfogadtatják Pest város tanácsával is, egyszersmind kiharcolják a bebörtönzött Táncsics Mihály szabadon bocsátását.

Megalakul a pesti Közbátorsági Választmány, és nemzetőrség felállítását határozza el.

Az országgyűlés küldöttsége Bécsbe utazik a királyhoz.

március 16. A pesti Közbátorsági választmány küldöttsége megérkezik Budára, hogy csatlakozásra bírja a budai tanácsot.

Buda város közgyűlése elfogadja a tizenkét pontot, és forradalmi választmányt alakít.

Pesten megkezdődik a nemzetőrség toborzása.

A tanács Pesten este 7 órától ünnepi kivilágítást rendel el.

március 17. A király István főherceg nádort királyi teljhatalommal ruházza fel, és hozzájárul a külön magyar kormány megalakításához.

István nádor Batthyány Lajos grófot kinevezi miniszterelnökké.

Károlyi István pesti követ - az országgyűlési küldöttség tagja - Bécsben keltezett jelentést küld a pesti tanácsnak a küldöttség fogadtatásáról.

A pesti Közcsendi Választmány falragaszokon a béke és a rend fenntartására szólítja fel a város lakosságát.

március l8. Az országgyűlés mindkét táblája elfogadja a közteherviselésről, az úrbéri szolgáltatások utólagos állami kárpótlással történő azonnali megszüntetéséről és az egyházi tized eltörléséről szóló törvényjavaslatokat.

Pesten felfegyverzik az első 1500 nemzetőrt, a többinek nincs fegyver.

március 19. Az országgyűlés alsótáblája elutasítja a pesti Közbátorsági Választmány Pozsonyba érkezett küldöttségének kérését, hogy székhelyét Pestre helyezze át.

Megjelenik Pesten a Márczius Tizenötödike, a márciusi fiatalok napilapja. Szerkesztője Pálfi Albert. (Betiltják 1849. július 7.)

március 20. Az országgyűlés alsótáblája elfogadja Szemere Bertalan sajtótörvény-javaslatát. (A napilapok kiadóitól 20 ezer Ft biztosítékot kíván; a sajtóvétségeket 4 évig terjedő börtönnel, illetve pénzbírsággal bünteti.)

március 22. A pozsonyi országgyűlés elfogadja a nemzetőrség megalakítását kimondó törvényjavaslatot.

A pesti radikális ifjúság nyilvánosan elégeti Szemere Bertalan március 20-i sajtótörvény-javaslatát, mert az visszakozás a forradalom kivívta teljes sajtószabadsághoz képest.

március 23. Az uralkodó Josip Jellačić br. altábornagyot kinevezi horvát bánná és zágrábi főhadparancsnokká.

Batthyány Lajos gr. miniszterelnök a nádor megbízása alapján megalakítja a fővárosi ügyek intézésével megbízott Miniszteri Országos Ideiglenes Bizottmányt. (Tagjai : Szemere Bertalan, Klauzál Gábor és Pulszky Ferenc)

Az alsótábla a március 22-i pesti tüntetés hatására módosítja Szemere Bertalan sajtótörvény-javaslatát.

A pesti céhlegények első tömeggyűlésüket tartják.

március 27. Batthyány Lajos gr. miniszterelnök és Deák Ferenc Bécsben tárgyal a felelős magyar kormányról szóló törvényjavaslat szentesítéséről.

A pesti közbátorsági választmány nagy népgyűlést rendez a Nemzeti Múzeum előtt.

március 28. A pesti nemzetőrök lefoglalnak egy Eszékre csempészni szándékolt lőporszállítmányt.

március 28-31. Tüntetések Pesten. (Magyarország teljes állami önállóságát követelik.)

március 28-29. A pesti közbátorsági választmány folytatólagos üléseken követeli a kormány azonnali megalakítását.

március 29. A Pest városi Közbátorsági Választmány elhatározza, hogy az ország önállóságát biztosító törvényjavaslat királyi jóváhagyásának további halogatása esetén Pestre hívja a magyar kormányt, s itt forradalmi úton kikiáltja a függetlenséget.

március 31. A Pest városi Közbátorsági Választmány a forradalom védelmében csatlakozásra szólítja fel a vidéki forradalmi választmányokat.

V. Ferdinándnak az országgyűléshez intézett újabb királyi válasza elfogadja a felelős minisztériumról szóló március 23-i törvényjavaslat lényeges pontjait.