Vissza

1848 május

május 8. Megalakul a márciusi fiatalok tömörítésére hivatott Márcziusi Club Pesten.

A márciusi fiatalok Budán Zichy Ferenc és más reakciósok ellen tüntetnek.

május 9. Klauzál Gábor földművelés-, ipar és kereskedelmi miniszter rendeletben inti a céhviszonyok rendezéséig türelemre a mestereket és a legényeket.

május 10. Ignaz Lederer br. tábornok budai főhadparancsnak a várbeli lakása előtt macskazenét adó pesti ifjúságot katonai karhatalommal vereti szét.

május 11. Lederer br. budai főhadparancsnok a magyar kormány vizsgálata elől Bécsbe menekül.

május 12. Népgyűlés Pesten a katonai vérengzés miatt. (Petőfi Sándor és Vasvári Pál kezdeményezésére elítéli a kormány erélytelen politikáját.)

május 13. Szemere Bertalan belügyminiszter utasítja a budai tanácsot, hogy szükség esetén katonai erővel gondoskodjék a város rendjéről.

A két város polgárai hűségnyilatkozatot tesznek a Batthyány kormány mellett.

május 14. Buda város tanácsa Batthyány miniszterelnöktől a nemzetőrségnek fegyvert kér: 1000 szuronyos puskát, 10 ezer darab lőszert.

május 15. Batthyány miniszterelnök fölmenti tisztségétől Ottinger Ferenc br. tábornokot, és Baldacci Manó br. ezredest, a nemzetőrségi ügyekben működő helyettesét bízza meg a Nemzetőrseregi Haditanács elnöki minőségben való vezetésével.

május 18. Pesten megkezdődik a honvédek toborzása.

A nép emlékirata Budapesten a miniszterelnökhöz.

A budai közgyűlés a rend fenntartására kerületi békebiztosokat nevez ki.

május 20. Szemere Bertalan belügyminiszter elrendeli, hogy a két városban a csoportosulások okozta károkat a résztvevők fizessék.

május 23. Kossuth Lajos pénzügyminiszter kiáltványa a magyar nemzethez. (Az önálló magyar bankjegy megteremtéséhez kölcsönt kér.)

május 24. Nagy népgyűlés és adakozás Pesten.

május 25. Szemere Bertalan belügyminiszter utasítja a budai tanácsot, hogy a hazai mesterlegényeket részesítsék előnyben a külföldiekkel szemben.