Vissza

1849 május

május 1. Kossuth kormányzóelnök Szemere Bertalant nevezi ki belügyminiszterré, egyszersmind a miniszteri tanács elnökévé. Miniszterek még: külügy- és ideiglenes földművelés-, ipar- és kereskedelemügy: Batthyány Kázmér gr.; igazságügy: Vukovics Sebő; közlekedés: Csányi László; vallás- és közoktatásügy: Horváth Mihály; pénzügy: Duschek Ferenc, hadügy: Mészáros Lázár altábornagy ideiglenesen (május 7-ig).

I. Ferenc József levélben katonai segítséget kér I. Miklós orosz cártól a magyar forradalom leverésére.

május 3. Pest város tanácsa egy zászlóalj újonc toborzását rendeli el, az újoncnak álló iparos és kereskedő segédeknek mesterdíj és remeklés nélküli mesterré nyilvánítást ígér.

május 4. A honvédsereg Görgey tábornok parancsnoksága alatt megkezdi a Heinrich Hentzi tábornok által védett Buda ostromát.

Válaszul Hentzi tábornok Budavár császári parancsnoka estétől reggelig löveti a pesti oldalt.

május 5. I. Ferenc József és a császári udvar visszatér Bécsbe.

május 7. Kossuth kormányzóelnök Görgey Artúr tábornokot hadügyminiszterré nevezi ki.

május 8. Irányi Dániel kormánybiztos - büntetés terhe mellett - elrendeli hogy a fővárosi tisztviselők és nemzetőrök a szolgálati helyükön maradjanak.

május 8-9, 12-13. Hentzi rendszeresen ágyúztatja Pestet.

május 13. Az oroszok betörnek Magyarországba.

május 15. Hentzi Pestet bombáztatja.

május 16. Görgey löveti Budavárát.

május 17. Első roham Buda ellen.

május 18. A kormány kiáltványa az ország népéhez. (Tudtul adja a cári beavatkozást, és keresztes hadjáratot hirdet az orosz csapatok ellen.)

május 20. A minisztertanács elfogadja a Görgey hadügyminisztert ideiglenesen helyettesítő Klapka György tábornok (Görgey szempontjai alapján kidolgozott) hadműveleti tervét. (Buda vára bevétele után elsődleges feladatként az ország határainak védelmét írja elő.)

május 21. A honvédsereg rohammal beveszi Buda várát.

május 27. Buda bevételének örömére Pesten népünnepélyt tartanak.

Irányi Dániel kormánybiztos elrendeli a Budavár ostroma alatt eltulajdonított javak beszolgáltatását.

május 27-28. Budavár visszavételének örömünnepére a közönség számára megnyitják a Lánchidat.

május 29. Budán hazaárulásért kivégzik a tábori vésztörvényszék ítélete alapján Novák Dániel államépítészeti hivatalnokot.

május 30. I. Ferenc József Július von Haynau br. táborszernagyot nevezi ki a magyarországi császári hadak főparancsnokává.

május 31. Az országgyűlés elhatározza, hogy Debrecenből visszahelyezi székhelyét Pestre; üléseit július 2-ig felfüggeszti.